ساندویچ پانل چیست ؟

ساندویچ پانل چیست : ساندویچ پانل ( Sandwich panel ) یک واحد صنعتی مهندسی است که معمولا شامل دو چهره فلزی به یک هسته کاملا عایق می شود. (همانند یک ساندویچ همبرگر که نان آن همبرگر را از دو طرف پوشانده‌است)  چسب ها به طور کامل به هسته متصل می شوند به طوری که پانل به صورت کامپوزیتی در زمان بارگذاری عمل می کند و در اکثر موارد پانل های متحرک ایستاده و بار را ارائه می دهد. . ساندویچ پانل‌ ها از موادی مانند پلی اورتان، XPS، پلی استایلن، پشم سنگ و پشم شیشه تولید می‌شوند .

مزایای ساندویچ پانل عبارتند از

ظرفیت باربری بالا در وزن کم
عایق حرارتی موثر و با دوام
مانع آب مطلق و بخار
هوشیاری برای محیط های کنترل شده
زندگی طولانی، نگهداری کم
ساخت آسان، سریع و اقتصادی
بیشترین مصالح مؤثر در دسترس
زمان کوتاه تر و تحویل سریع

ساندویچ پانل و کاربرد آن

استفاده از ساندویچ پانل در انواع صنایع برودتی و سردخانه‌ها ، دفاتر کارگاهی، درمانگاه صحرایی، نمازخانه وسرویس بهداشتی ، محیط آموزشی ، پست نگهبانی، ویلاهای یک و دو طبقه، واحدهای امدادی در زمان های بحرانی مانند زلزله  و سیل، ساخت انواع سوله، استخرهای سرپوشیده و سالن‌های ورزشی ، دیوار و سقف سالن‌های تولید، ساختمان‌های اداری و هتل‌ها، کانکس، کانتینرها، مخازن چند جداره و غیره  کاربرد دارد .

کاربردهای ساندویچ پانل

  • ساندویچ پانل سقفی و دیواری مخصوص سالن کارخانه‌ها
  • ساندویچ پانل سقفی و دیواری مخصوص کانکس‌ها
  • ساندویچ پانل سقفی و دیواری مخصوص انبارها و سیلوها
  • ساندویچ پانل سقفی و دیواری مخصوص سوله‌های صنعتی
  • ساندویچ پانل سقفی و دیواری مخصوص سالن‌های ورزشی
  • ساندویچ پانل سقفی و دیواری مخصوص ویلاهای پیش‌ساخته
  • ساندویچ پانل سقفی و دیواری مخصوص کانتینرهای حمل و نقل
  • ساندویچ پانل سقفی و دیواری مخصوص سردخانه‌های ثابت و متحرک

انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل

۱- ساندویچ پانل اکس پی اس

این نوع ساندویچ پانل عایق جدیدی به نام اکس پی اس استفاده شده که به دلیل تجزیه پذیر بودن و عدم وجود هرگونه آلاینده‌های محیط زیست به فوم سبز معروف شده‌است، این فوم مانند پلی یورتان از دانسیته ۲±۴۰ برخوردار است و چسبندگی آن به ورق ماننده پلی یورتان می‌باشد، درنتیجه تمام خواص فیزیکی و مزایای پلی یورتان را در خود حفظ کرده ولی آلاینده‌های قبلی ماننده گازهای B141 و R12 و R22 که از جمله گازهای CFC و مخرب لایه ازون هستند حذف شده، در هنگام تولید گازهای گلخانه ای تولید نمی‌شود و در زمان آتش‌سوزی گاز سیانور آزاد نمی شود، این نمونه می‌تواند جایگزین مناسبی برای عایق‌های پلی یورتان باشد، نوع فوم‌های نسوز اکس پی اس نیز عملکرد بهتری نسبت به ساندویچ پانل PIR پلی یورتان داشته.

۲- ساندویچ پانل پلی یورتان

در این ساندویچ پانل‌ها برای عایق بندی از فوم پلی یورتان استفاده می‌شود که در دو نوع تولید می‌گردد.

نوع اول PIR نامیده می‌شود که از ترکیب پلی یول و ایزو سیا نورات تولید می‌شود.

نوع دوم PUR نام دارد که از ترکیب پلی یول و ایزو سیانات تولید می‌گردد؛ و در هر دو روش برای تسریع در ترکیب، حضور کاتالیزور الزامی ست.

برای تنظیم دانسیته فوم نیز از گاز B141 استفاده می‌شود. تفاوت این دو نوع در ضد حریق بودن ساندویچ پانل PIR است. عایق حرارتی و برودتی، عایق صوت، مقاوم در برابر رطوبت و وزن سبک از مشخصات این نوع ساندویچ پانل می‌باشد.

۳- ساندویچ پانل پشم سنگ

عایق این نوع پانل‌ها الیاف پشم سنگ است که ضد حریق بودن مهم ترین ویژگی این نوع ساندویچ پانل است. لازم به توضیح است که درجه ضد حریق بودن این نوع، از ساندویچ پانل پلی یورتان PIR هم بالاتر می‌باشد.

۴- ساندویچ پانل پلی استایرن

برای عایق بندی این نوع ساندویچ پانل از فوم پلی استایرن یا همان یونولیت استفاده می‌گردد.

از لحاظ عایق حرارتی در درجه پایین‌تری از پلی یورتان قرار می‌گیرد، اما نسبت به آن سبک‌تر است و قیمت مناسب تری هم دارد ولی به دلیل دانسیته پایین‌تر عایق بهتری برای صوت می‌باشد.

۵-ساندویچ پانل سقفی

۶-ساندویچ پانل دیواری

۷-ساندویچ پانل سردخانه‌ای

۸-ساندویچ پانل نسوز

۹-مشخصات فنی ساندویچ پانل

رنگ ساندویچ پانل

ساندویچ پانل در دوازده رنگ  مختلف ازجمله سفید ، کرمی ، قرمز، آبی ،  نقره‌ای، طوسی ، سبز، یشمی، زرد، بنفش تولید می‌شود .