نصب تاسیسات ساندویچ پانل ها

نصب تاسیسات ساندویچ پانل در سیستم ساندویچ پانل سه بعدی به سادگی و بدون هیچ گونه تخریب و اثرات مضراتی برای دیوار انجام می شود .

به طور کلی نصب تاسیسات در این سیستم به این صورت است که فوم را با سشوار صنتعی حرارت داده و چون پپلی استایرن مورد مصرف در ساندویچ پانل کند سوز و مقاوم در برابر حرارت می باشد ، در اثر حرارت سشوار خود را جمع کرده و فضای کافی برای نصب لوله ها و ابزار و تاسیسات را فراهم می سازد .

تاسیسات برقی ساندویچ پانل

نصب تاسیسات ساندویچ پانل : در تاسیسات برقی ساندویچ پانل با توجه به انعطاف پذیری لوله های خرطومی نیاز به برداشتن چشمه های فولادی در طول مسیر سیم کشی نیست و صرفا با حرارت دادن فوم در طول مسیر و جمع کردن فوم به اندازه دلخواه می توان لوله های برقی را نصب کرد .

اما برای نصب جعبه های کلید و پریز لازم است دو یا چند چشمه را برداشته و با حرارت دادن به فوم ، بدون هیچ گونه تخریبی جعبه ها را نیز نصب نمود .

لوله های مصرفی برای لوله کشی برق توکار از جنس لوله پولیکا و در موارد خاص در بعضی نقاط از لوله خرطومی فشار قوی استفاده شود .

تاسیسات مکانیکی ساندویچ پانل

نصب تاسیسات ساندویچ پانل : در نصب لوله های آب فاضلاب می بایست در طول مسیر لوله کشی چشمه های شبکه مش را برداشته و پس از حرارت دادن فوم و باز کردن ان به اندازه و ابعاد لوله ها ، تاسیسات را نصب کنیم .

بهتر است پس از نصب لوله ها روی آن ها را با اتصال تخت از جنس شبکه  مش یا هر گونه توری پوششی دیگر بپوشانیم تا اطراف لوله ها به مرور زمان ترک نخورد و اینکه دیواری کاملا پیوسته داشته باشیم .

دقت کنیم با وجود مصالح استاندارد تاسیساتی دیگر نیازی به پیش بینی دسترسی به لوله  ها نیست .

با این حال در صورت بروز هر گونه وادث ناگهانی نظیر لوله های آب یا تاسیسات ، دیوار پانلی تنها پوششی است که مقاومت کلی خود را از دست نمی دهد و با تعمیر موضعی کاملا اصلاح و بی عیب شمرده می شود .

این در حالی است که در صورت بروز هر گونه حادثه ای از این قبیل در پوشش های بنایی دیوار کاملا خاصیت خود را از دست داده و برای اصلاح کامل ناچار به تخریب قسمت اعظم آن بخش از دیوار هستیم .

نکات فنی در اجرای تاسیسات ساندویچ پانل

  1. اجرای سیستم تاسیسات مکانیکی در سازه های ساندویچ پانلی به صورت روکار ترجیح داده  می شود .
  2. در صورت استفاده از سیستم تاسیسات مکانیکی تو کار ، لازم است لوله های مربوط از  جنس پلیمری باشد .
  3. برای اجرای مسیر عبور لوله های تاسیسات تو کار ،  ابتدا مسیر عبور آن ها با اسپری یا  ماژیک بر روی هسته عایق نشانه گذاری شده ، سپس توسط دمنده حرارتی ، هسته  عایق در آن ناحیه ذوب شده ، به طوری که غلاف لوله از داخل شیار عبور داده شود . در هر حال باید پوشش بتنی مناسب پشت شبکه رعایت شود .
  4. هنگام استفاده لوله های اب گرم در سیستم تو کار باید هسته عایق اطراف لوله به  فاصله حدود ۲۰ میلیمتر برداشته شود بطوری که لوله های آب گرم با قشری از بتن  دور تا دور خود احاطه گردند .
  5. باید همزمان با کار نصب تاسیسات ، نقشه های چون ساخت از تاسیسات برقی و مکانیکی توکار تهیه شود به طوری که در صورت بروز مشکلات احتمالی ، محل و مسیر دقیق تاسیسات مشخص باشد .