ساندویچ پانل و بتن پاشی و بتن ریزی دیوار ها و سقف ها

ساندویچ پانل و بتن پاشی و بتن ریزی عملیات بتن پاشی در سیستم های ساندویچ پانلی به روش تر صورت می گیرد که این روش به دو نوع بتن پاشی با نازل دستی و بتن پاشی با پمپ مکانیکی انجام می شود .

بتن پاشی ساندویچ پانل با نازل دستی

ساندویچ پانل و بتن پاشی و بتن ریزی : ساختار دیوار ساندویچ پانلی زمانی تکمیل می شود که دو طرف فوم و ساندویچ پانل یا بتن شاتکریت پوشانده شود .

بتن شاتکریت ساختاری شبیه ساختار ملات ماسه سیمان دارد با فرق اینکه ماسه مصرفی در بتن شاتکریت می بایست فاقد خاک یعنی شسته شده و حدالامکان شماره ۴ یا ۵ باشد و اصطلاحا نوعی بتن ریزدانه تلقی می شود با عیار سیمان حدود ۲۵۰ یا ۳۰۰ ، که روی مش ، هر طرف ساندویچ پانل به ضخامت حداقل ۲ سانتی متر می بایست شات شود .

شاتکریت معمولا با دستگاه انجام می شود اما بسته به شرایط پروژه نظیر مکان یا متراژ و از همه مهمتر سهولت اجرا شات به صورت دستی هم امکان پذیر می باشد .

دراین روش اتدا بتن در محل با توجه به طرح اختلاط مورد نظر ساخته می شود .

نازل دستی از یک قیف و یک لوله متصل به پمپ باد  تشکیل گردیده است .

بتن پس از ساخت در مقادیر کم وارد قیف شده و توسط اپراتور بتن پاش ، با فشار باد بر روی سطح کار پاشیده می شود .

یکی از بهترین مزایای استفاده از ساندویچ پانل سهولت اجرای ان و عدم نیاز به تخصص های خاص می باشد به صورتی که می توان شاتکریت را به صورت دستی اجرا کرد .

این روش در متراژ های پایین و مواردی که شرایط پایین بوده و توان اجرای روزانه یک اکیپ اجرایی ماکزیمم ۲۰ تا ۳۰ متر مربع می باشد .

شات ملاقه ای

دستگاه شات ملاقه ای که شامل یک کمپرسور هوا و یک منبع در بالای نازل می باشد که گنجایش زیادی ندارد و از نواقص این روش محسوب می شود .

توان اجرایی این روش بیشتر از روش دستی بوده اما به دلیل ظرفیت حجمی پایین دستگاه  ، متراژ اجرای روزانه تا ۵۰ متر مربع در روز می باشد .

بتن پاشی ساندویچ پانل با پمپ مکانیکی

ساندویچ پانل و بتن پاشی و بتن ریزی : در این روش از یک پمپ تخلیه بتن و یک مخزن تولید هوای فشرده ( کمپرسور فشار هوا ) استفاده می شود .

بتن پس از ساخت ، داخل پمپ شده و سپس به سمت مزبور هدایت می شود .

سر لوله ( نازل ) متصل به لوله فشار هوا می باشد که بتن پس از پمپ شدن و رسیدن به سر لوله توسط فشار هوا به سطح کار پاشیده می شود .

در این روش ماسه و سیممان به صورت خشک با هم مخلوط شده و وارد دستگاه می شود و هنگام خروج در دهانه نازل با اب ترکیب می شود.

سرعت اجرای شاتکریت با دستگاه شات خشک بالا بوده و بالغ بر حدود ۲۰۰ متر مربع در روز می باشد .