اجزاء سقف های عرشه فولادی ( سقف کامپوزیت )

اجزاء سقف های عرشه فولادی  ، سقف کامپوزیت عرشه فولادی از چهار نوع مصالح تشکیل شده اند که از این قرارند :

  1. ورق فولادی
  2. گل میخ یا برشگیر
  3. آرماتور
  4. بتن

ورق فولادی

بارز‌ترین مصالح این نوع سقف ورق فولادی است که از ورق فولادی گالوانیزه با ضخامت‌های ۸/۰ تا ۲/۱ میلیمتر برای ساخت آن استفاده می کنند ورق گالوانیزه را به وسیله دستگاه‌ به حالت موج دار شکل می دهند به شکلی که در مقطع ورق حاصل شده هر موج به شکل یک ذوزنقه  می باشد.

گل میخ

گل میخ ها در واقع رابط میان ورق گالوانیزه و بتن محسوب می شوند تا بتوانند از لحاظ سازه ای یکپارچگی عملکرد برشی را تامین کنند و در واقع همان نقش برشگیرها را دارند.

اين برش گير ها دارای قطر حداکثر ۲۰ ميليمتر و ارتفاع آنها با توجه به شکل ورق فولادی متغير می باشد و در آخر کمترین ارتفاعی که گل ميخ بعد از نصب که از بالاي ورق ذوذنقه اي اندازه گيري مي شود نبايد کمتر از ۴۰ ميليمتر باشد.

اين گل ميخ ها را دستگاه جوش قوسي الکتريکي خاصي به تير هاي سازه اي جوش میزند.

تنها روش استاندارد توليد گل ميخ برشگير ، روش فورج سرد است که ماشين آلات مخصوص و مواد اوليه با آلياژهاي مرغوب در تولید آن نقش دارند.

آرماتور

آرماتوربندی در چهار مورد زیر لازم است اجرا شود که به این شرح می باشند:

  1. مقاومت در برابر لنگر منفی در دهانه‌های ممتد و کنسول ها
  2. بارهای متمرکز یا بازشوها
  3. آرماتور حرارتی
  4. مقاومت در برابر لنگر مثبت در صورتی که از عملکرد کششی ورق فولادی صرف‌نظر شود.

اگر از میلگردهای آجدار متداول و موجود در بازار برای آرماتور بندی این سقف ها استفاده کنند در مقایسه با دیگر مراحل اجرای این نوع سقف کمی زمان بر می باشد ولی اگر از مش‌های آماده استفاده شود این مرحله از اجرای سقف نیز با سرعت قابل قبولی انجام می گیرد.

لازم به ذکر است که این مش‌های آماده بایستی بر اساس استانداردهای مربوطه تولید، حمل و نصب بشوند.

بتن

مقاومت فشاری بتنی که در این سقف بکار برده می شود به بتن سبک یا بتن معمولی که استفاده می شود بستگی دارد که می‌تواند از ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع تغییر می کند که نوع بارگذاری و مشخصات دهانه تعیین  کننده آن است.

 

مقالات مرتبط با سقف عرشه فولادی

مزایای سقف عرشه فولادی

عرشه فولادی